Baget Kesim Pırlanta Kalite ve Özellikleri

Pırlanta denildiği zaman genellikle akla ilk olarak klasikleşmiş olan bir kesim gelir o da yuvarlak kesimdir. Pırlantalar arasında ışığı en iyi şekilde yansıtan ise 57 fasetten oluşmuş pırlanta kesim olmuştur.

Genellikle pırlanta seçimlerinde çoğunlukla yuvarlak kesimler tercih ediliyor olsa da zamanla bu konuda değişiklikler görünmeye başlamıştır. Son zamanlarda ise en çok dikkat çeken kesim baget kesim olmuştur. Bu nedenle sizlere baget kesim pırlantalar hakkında kısa bilgi vermek istedik.

Şeklinden dolayı çok zarif bir görüntüye sahip baget kesim pırlanta genellikle 14 faset kesim yüzeyine sahiptir. Yapılan bu kesimin toplam derinliği, kesim şekli nedeniyle ışık yansımasını dahi etkilemez.

Işığı daha az yansıtmasının yanı sıra yuvarlak kesim pırlantaya göre arasında fark var. Kesim izlerini yüzeylerinden dolayı daha net görebilirsiniz. Aynı renk grubunda kabul edilen baget kesim yuvarlak kesime göre renk olarak biraz daha sarıya yakın bir görünümdedir.

Pırlantaların standardize  orantılarına, özelliklerine ve kesimine sahip değildir çünkü standart dışı kesim şekilleri arasında yer almaktadır. Aşer ve zümrüt kesim pırlantalara en yakın kesim olarak da bilinmektedir.

Baget Kesim Pırlanta Yüzük Almadan Önce Yapılması Gerekenler

baget-kesim

Baget kesim pırlanta almadan önce yuvarlak kesim ile eşit derecede ve seviyede parlaklığı yakalamak için daha büyük bir karat seçmenizi tavsiye ederiz. Baget kesim seçerken en yüksek berraklığı yakalamanıza ihtiyaç yoktur.

Baget kesim bir pırlantaya baktığınız da çıplak göz ile görülen bir iz bulunmuyorsa bu sizin için yeterli olacaktır. Zaten bu kesimler genellikle şeklinden dolayı çok ufak izler taşımaktadır.

Yuvarlak kesimde görüldüğü kadar belli olmaz ve bunun dışında berraklığı da etkilenmez. Klasikleşmiş olan yuvarlak kesim ve diğer pırlanta kesimlerine oranla daha sadedir ve bu sadeliği sayesinde de aşırı dikkat çekme özelliğine sahiptir.

Sizlerde farklı olmayı tercih ediyorsanız klasiklerden biraz olsun uzaklaşarak baget kesim bir pırlanta ürün deneyebilir şık ve zarif bir görünüme kavuşarak sevdiklerinizin dikkatini seçebilirsiniz.