Elmas Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Işıltılı bir kesim pırlanta bir piramit gibi görünür. Piramidin kare tabanı, tablonun büyüklüğü, ayarın tespitidir, ya da noktaya, kültüre, ayarın içine doğru daralır.

Böylece bütün bir gözlemcinin gördüğü kare olur. İnsanlar bu kesimi tercih ediyorlar çünkü bu kesimdeki özellik mücevherlerin parlaklığını vurgulamaya meyillidir.

Bunun nedeni ise, tablo büyüklüğü ve kültürler arasındaki piramidin sivrilen kısmı olmasıdır. Elmasın üzerinde iyi bir derinlik bulmak iyi bir başlangıçtır.

Çünkü bunun nedeni fiyatın en büyük etkisine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda daha büyük bir elmas ile karşılıklı daha büyük bir karat, mücevher boyutunu belirleyecektir.

Parlak Elmas Rengi ve Berraklığı

elmas-modelleri

Halk algısına göre, elmaslar açıktır, ancak bu her zaman doğru değildir. Elmaslar birçok renge sahip olabilirler, fakat açık elmaslar, açık sarıdan hatta kahverengiye kadar uzanır.

Bir pırlantanın rengi de fiyatını etkiler ve endüstri profesyonelleri tarafından D’den Z’ye kadar değişen bir alfabetik skalada sınıflandırılır. D sıralı taşlar en renksiz ve Z-sıralı taşlar sarı ile doyurulur.

Dereceler DF tamamen renksizdir ve sonuç olarak daha pahalıdır, bu nedenle çoğu alıcı elmasları G veya H olarak sınıflandırır.

Berraklık, kesildiğinde taştan ne kadar iyi görebildiğinizdir, bu da kusurların da görülebileceği anlamına gelir. Bir elmas ne kadar açıksa, o kadar pahalı olur.

Bu seçimlerin ikisi de tamamen özneldir, çünkü alıcıya, taşlarının ne kadar kusursuz olmasını istedikleri anlaşılmaktadır.

Pırlantalar İçin İyi Bir Tablo Boyutu

elmas-taki-özellikleri

Kare veya dikdörtgen kesimler de yuvarlak kesimlerden daha ucuzdur ve bu da nişan yüzükleri için popüler bir seçimdir.

Ancak en yaygın olanları karedir, yani uzunluğun kesimin genişliğine oranı 1 ila 1,05 ya da daha az olmalıdır. 1.05 kare kesimler için eşittir.

Çünkü insan gözü uzunluktaki farkı algılayamaz ve daha yakın olan bir parlak elmas için mükemmel bir oran 1 ila 1.2-1.3 olacaktır.

1.3’den daha uzun kesim bütünlüğü tehlikeye atabilir ve noktayı matlaştırır. 1.2’den küçük dikdörtgen bir kesim için fazla kare yapmak gerekir.