elmasin-degeri

Elmas Çeşitleri ve Özellikleri

Elmaslar genellikle eşit şekilde oluşturulmaktadır. Elmas farklılıklarını sınıflandırmadan önce kesinlikle 4C yani renk, berraklık, kesim ve karatlarını dikkate almak gerekir. Elmasların derecelendirilme nitelikleri taşlarını fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre ayırmaktadır.

Taşologlar, elmasın atomik yapısını değerlendirerek büyümesini, rengini ve en önemlisi ise gerçek sentetik işlem olup olmadığını analiz ederler. Şimdi sizlere elmas çeşitleri ile ilgili kısa bilgi vereceğiz.

Elmas Çeşitleri

elmas-cesitleri

Ham elmas: Elmasın işlenmemiş doğal halidir. Kayadan çıkarıldıktan sonra boyut ve parlaklıklarına göre kullanıma hazır hale getirilir.

Sanayi elması: Kırılması en zor olan elmaslar sanayide endüstriyel amaçlı olarak kullanılır. Elmasların büyük bir çoğunluğu tüm maddeleri çizdiğinden sanayide kullanılmaktadır. Ballas, bort ve karbonat olarak kendi içlerinde 3’e ayrılırlar. Sanayi elmasları değer derecesine ve kullanım alanında değişiklik gösterdiğinden farklı isimler aldığı bilinmektedir.

Sentetik elmas: Maddi çıkar ve endüstriyel kullanım adına yapay olarak üretilmekle birlikte doğal olarak oluşan bir taştır. Sentetik elmas adı ile piyasalarda rahatlıkla bulunabilir. İki türlü ortaya çıkan bu elmasların fiziksel ve kimyasal değişimler gösterdiği bilinmektedir. Kimyasal buhar biriktirme, yüksek basınç ve yüksek ısıya maruz bırakılarak üretilir.

Elmasların Özellikleri

Doğal olarak oluşan elmaslar kırılması en zor ve sert bir madendir. Volkanik faaliyetler ve depremlerin sonucunda ortaya çıkan elmaslar nehirler tarafından taşınan kumlar sayesinde bulunduğu düşünülmektedir. Uzun yıllar kimberlit kayalarının içerisinde yüksek ısıya maruz kalmıştır.

Ticari amaçlı da kullanımı yaygın olan elmaslar en değerli taşlardan biri olmuştur. Genellikle süs eşyalarında kullanılmaktadır. Değerini ise parlaklığı, rengi, çizgisi ve büyüklüğü belirlemektedir.

Her biri birbirinden farklı eşsiz sanat eseri olan pırlantalar elmasın işlenmesi ile oluşur. 3547 derecelik bir ısıya ihtiyaç duyan ametalik element elmasın tartıdaki birimi karat olarak geçer. Nadide taşlardan biri olması bakımından ısı iletkenliği çok yüksek maddelerden biridir.