Elmas Derecelendirme Raporu

Yaptığınız herhangi bir elmas mücevher alımında notlandırma raporunun önemini yeterince vurgulayamıyoruz. Daha yaygın olarak “elmas sertifikası” olarak bilinen derecelendirme raporu, belirli bir taşın nitelikleri ve özellikleri hakkında önemli detayları içerir. Bir pırlanta mücevher parçasında anlatılan şeyi tam olarak aldığınızı garanti eden tüketici için GIA veya AGS gibi bağımsız bir gemolojik laboratuvar tarafından verilen raporlarla elmas satın almanız gerekir.

Bir pırlantanın değerlendirilmesinin yanı sıra istenmeyen mücevheri satmak veya yatırımınızı korumak için bir sigorta poliçesi almayı planlıyorsanız bu tür raporlar da önemlidir. Alışveriş yapanların bir çoğunda gördüğüm şaşırtıcı davranış sertifikada belirlenenlere yeterince dikkat etmemeleri olmuştur.

Aslında çoğu insan sadece rapora rahat bir bakış atıyor ve içindeki bilgi hakkında daha derin düşüncelere asla sahip değildir. Ayrıntılı analiz etmeden önce, ilk olarak bir elmas notlama raporunu nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekir. Unutmamalısınız ki bilgi güçtür. Elmaslar Hakkında sahip olduğunuz daha fazla bilgi, rasyonel seçimler yapmak için daha donanımlı olacaktır.

GIA raporlarını Karşılaştırma

elmas-degeri

Sertifika da bulunan çeşitli unsurların bir dökümünü yapmak için bir GIA elmas derecelendirme raporunu kullanmalısınız. GIA’nın benchmark olarak kullanılmasının ardında yatan sebep gemlerin sınıflandırılmasında en önemli otoriteler olmaları ve endüstride yüksek oranda tanınmalarıdır.

Dikkat etmeniz gereken sonraki ayrıntı , kayıt tutma amaçları için benzersiz bir rakam dizisi olan rapor numarasıdır. Çoğu laboratuvar raporunuzu yanlış görmeniz ve bir yedeğiniz olması durumunda bu numarayı veri tabanında saklar. Daha da önemlisi, bu sayı aynı zamanda gemolojik laboratuvarın web sitesi aracılığıyla belgenin doğrudan doğruya doğrulanmasını sağlar.

Bir sonraki bölüme geçmek, bir karatın yüzüncü kısmına ölçülen taş ağırlığını tanımlayan karat ağırlığıdır. Renk dereceli elmas rengi eksikliği değerlendirmesine dayanmaktadır. Renk dereceleri D’den Z’ye başlar ve bir elmasın Z renk derecesinin ötesinde bir renk yoğunluğu göstermesi durumunda, fantezi renk derecelendirme sistemi uygulanır.