Elmas Kesimi Neden Önemlidir?

Pırlantanın kesilmesi genellikle şeklini ve oranlarını ifade eder. Doğru oranlara ve açılara sahip iyi kesilmiş bir elmas parlak ve ışıltılı görünür. Işık taştan dans eder ve dışarı çıkar. Kötü kesilmiş elmaslar, donuk ve cam gibi görünebilir ve ağırlıkları için çok küçük olabilir. Yuvarlak parlak kesim aynı zamanda en çok kullanılan kesimdir. Azami yansıma miktarını elde etmek için oranları açıları ve faset sayısı hesaplanmıştır ve standartlaştırılmıştır.

Kesilmemiş taş, yuvarlak parlaklığa uygun olmadığı zaman oval, markiz, armut ve kalp gibi kesimler kullanılır. Zümrüt ve baget kesimleri gibi kesilmiş elmaslar dikdörtgen şeklindedir ve merdiven basamaklarını andıran dört kenarlı sıralar kullanılır. Her kesim, özellikle biraz farklı bir şey arayanlar için kendi cazibesine sahiptir.

Benim İçin En İyi Pırlanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

emas-yuzuk

Bu gerçekten kişisel bir tercih meselesi, ancak yuvarlak parlak kesim sunmak için en fazla şey var. En parlaklığı sunar ve kusurları ve sarı rengi saklarken en iyisidir. Kesimi seçerken hatırlanması gereken diğer noktalar vardır. Yuvarlak parlaklıkta kesilen 3 karattan daha büyük elmaslar çoğu zaman iddialı olarak görülüyor çoğu insan, fantezi şekillerin büyük elmaslarla daha şık görünmesini sağlıyor.

Markiz ve armut gibi uzatılmış şekiller, eşit ağırlıktaki yuvarlak elmaslardan daha küçük bir elmas görünümü yapabilir. El boyutunu dikkate alın. Uzun şekillerin uzunlamasına ayarlanması, kısa bir elin daha uzun görünmesini sağlar, yatay olarak ayarlandığında uzun bir el daha kısa görünebilir. Elinize en çok gurur duyduğunu görmek için çeşitli şekiller deneyin.

Zümrüt ve baget kesimleri genellikle daha az ışıltıya sahiptir ve kusurları gizleme konusunda zayıftır, ancak çoğu zarif şekilleri gibi. Onları gerçekten tercih ederseniz, katrilyonda kare taşları ve radyan kesimleri düşünün. Bu kesim, bir kare taşın parlaklığını arttırmak için kare biçiminde parlak stilleri kullanır.