Elmas Netlik Özellikleri Nelerdir?

Bir elmas yeryüzünün derinliklerinde oluşması sırasında aşırı sıcaklığa ve basınca maruz kalmaktadır. Bu doğal elmas oluşumu inklüzyonlara ve lekelere neden olabilir. Elmas netliğini değerlendirmek, bu özelliklerin sayısını, büyüklüğünü, rahatlığını, doğasını ve konumunu GIA’ya göre taşın temel görünümünü nasıl etkilediğini belirlemeyi içermektedir.

Hiçbir elmas tam olarak saf olmasa da o kadar yaklaşırsa değeri o kadar yüksek olur. Kapsamalar ve lekeler profesyonel elmaslı greyderler tarafından 10x büyütme altında incelenir ve çeşitli şekillerde gelir. Bir elmasın sahip olduğu daha az kapanım ve lekeler daha nadir ve değerlidir. Bu elmas kalitesini sadece değerli olarak kontrol etmektedir.

Örneğin, en yüksek netlik derecesi olan kusursuz FL görünür kapanımlara veya lekelere sahip değildir. Bununla birlikte FL netlik dereceli elmaslar arasında ve çok az netlik bulunmaktadır. Çoğu elmasın bir çeşit kusurları vardır. Aslında çoğu profesyonel kuyumcu kusursuz bir elması nadiren görmüştür.

Elması Özel Yapan Nedenler Nelerdir?

elmas-netlik-derecesi

Elmas 15. yüzyılın sonlarına doğru aşkın birinci simgesi olarak yerini almıştır. Sol elin dördünce parmağına yerleştirilen elmasın doğrudan kalbe giden aşk damarı ile birlikte olacağına inanılıyordu. Asırlar geçtikten sonra dahi elmaslar romantik ve kutlama fırsatı için en lüks ve arzu edilen armağanlardan biri olmaya devam etmektedir.

Güzellik: Pırlantanın renksiz güzelliği ve iç ateşi yüzyıllardır bu değerli mücevherleri ödüllendirmiştir. Her bir taşın özellikleri kopyalanamaz ve hiçbir iki elmas aynı olamaz. Her taş sahibi gibi kendine özgü bir kişilik ve karaktere sahiptir.

Dayanıklılık: Elmas, insan tarafından bilinen ve bozulmaya karşı dirençli olan en sert maddedir. Düzgün bakıldığında her gün elmas mücevher takılabilir ve bir sonraki nesle bile yadigar olarak geçebilir.

Nadirlik: Elmaslar için yeni kaynaklar araştırılmakta ve keşfedilmek ile birlikte, bu mücevherlerin tedariki sınırlı kalmaktadır. 250 tondan fazla cevherin pürüzlü ezilmiş ve işlenmiş bir pırlanta elde etmek için işlenmesi gerektiğini öğrendiğiniz anlaşılı bir durumdur. Ayrıca tüm kaba elmasların sadece yüzde 20’si taş kesimi için uygundur.

Birçok değerli ürün gibi elmas fiyatları da dalgalanmaktadır. Ancak bu ışıltılı değerli taşların yıllarca giyilmesinden ve kullanılmasından sonra haşa değerini koruduğunun bilinmesi önemlidir.