elmas ve pirlanta

Elmas Özellikleri ve Pırlanta Bantları

Elmas almaya niyetlendiğiniz zaman aramanız gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar 4C kuralıdır, 4C’ler genellikle elmasın derinliği ve tabelası, uzunluktan genişlik oranına kadar hesaplanmalıdır.

Farklı ışık türlerinde nasıl göründüğüne değinilmesi gerekmektedir. Her bir elmas kesiminin güzellik için kendine özgü standartları vardır.

Armut kesim elmaslar elmas çapının yüzde 53 ve 63 arasında değişen bir tabloya sahip olması gibi. Onun derinliği çapın yüzde 58 ile 64 arasında olmalıdır.

Pırlantanın çok ince bir yapıya sahip olması ve genişlik oranının 1.45 ile 1.55 arasında olması gereklidir. Bu oran ile parmağınızdaki yüzüğü kullandığınız da ince zayıflama etkisini görebilirsiniz.

Fakat, armut kesim pırlantalar, aramanız gereken farklı bir elemente sahiptir. Elmas noktası yuvarlak kenarın zirvesi ile aynı hizada olmalı ve her iki taraf da eşit olarak dışa doğru bakmalıdır. Bu pırlantaya genel tasarımı mükemmel bir etki için yükselten son derece şaşırtıcı bir göz yaşı şekli verir.

İnce ve Kalın Pırlanta Bantları

Bir yüzük seçmeden önce kullanılan metal türü dışında bant kalınlığını da dikkate almak gerekir. Bant kalınlığı halkayı yeniden boyutlandırmanın ne kadar zor olduğunu gösteren faktörlerden biridir.

Genellikle daha kalın bantlar ile çalışması zor olmaktadır. Özellikle de çok sert bir metalden yapılmış ise hiç tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar zor olabilir. Böylelikle ikinci bir bandın ne kadar çabuk yıpranacağını ya da ne kadar sürede büküleceğini gösterebilir.

Bant sarı ve yumuşak bir metalden yapılmış ise çok geniş bantlı halkalar parmağınızı hareket ettirmenizi zorlaştırabilmektedir. Fakat çok dar olan bantlar ise kolaylıkla bükülür ve kırılır.

fiyonk-etkisi

Fiyonk Etkisi

Elmas yüzeylerinin yanlış hizalanması, ışığın içinden geçerken taşın ortasına yayılan karanlık bir gölgeye neden olur. Taşları kuyumcu dükkanındaki parlak flüoresanlardan doğal güneş ışığına kadar çeşitli aydınlatmalarda görüntüleme fırsatına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bu ışığın elmastan nasıl geçtiğini ve fiyonk etkisini nasıl önlediğini kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Gevşek bir taş yerine elmas yüzük satın alıyorsanız armut şeklindeki elmasınızın düzgün ayarlandığından emin olmak istersiniz.

Pırlantanın sivri ucu çok kırılgan ve kırılmaya karşı fazlası ile hassastır, bu da zamanla hem şekil hem de ışıltıya zarar verebilir. Kuyumcunuza halkaya bir uç ve elması koruyacak bir teknik ile dokunmasını isteyin bu şekilde bir ömür elmasınızı ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.