Elmas Renk Skalası Nasıl Anlaşılır?

Elmasınız için doğru rengi seçmek, kişisel tercihinize dayanmaktadır. Genellikle çok az ve hiç rengi olmayan bir taş aradığınızı hatırlamak önemlidir.

Kristaller dünya içinde büyüdüğünde elmaslar renklidir. Azot gibi bazı elementlerin minik izleri kristalleri renklendirebilir. Ek olarak, elmas oluşumunda yer alan basınç, kristal yapısında da renk bozulmasına neden olabilir.

Gem kaliteli elmaslar üzerindeki renk değerlendirmesi, renk yoğunluğuna dayanır. GIA, D’den Z’ye 12 harfli bir alfabetik ölçek kullanılır.

BU ölçeği kullanarak, ölçeğin alt ucundaki elmas D en az miktarda renge sahip olacak ve renksiz bir taş olarak kabul edilecektir. Ölçeğin Z yüksek ucundaki elmas daha derin tonlara sahiptir.

Bununla birlikte,bir elmasın rengi Z sınıflamasından daha yoğun olduğunda, fantezi renk elmasının alanına girer. Bu durumda pırlantadaki rengin yoğunluğu, değerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Fantezi renkli elmasın değeri, rengin yoğunluğu yüksek ve rengi az ise renksiz elmasların değerini geçmektedir.

Elmas Renginin Belirlenmesi

pirlanta-renk-skalası

Renk, bir elmasın doğal vücut rengini ifade eder ve bir elmas hareket ettiğinde yanıp sönen spektral renklerin yansımasına değil. Çoğu elmas, doğal olarak hafif sarı, kahverengi veya gri ipuçları sergiler.

Bu renk, Dünya’nın kabuğunun altında oluşan elmas olduğunda mevcut olan azotun doğal eser elementlerinden kaynaklanır. Bir elmasın sergilediği daha az renk, daha fazla nadirlik ve dolayısıyla daha yüksek değer.

Daha az renge sahip elmaslar daha fazla ışığın geçmesine izin verir, daha fazla parlaklık ve ateş bırakır. Bir elmas, ışığı bir renk spektrumuna bölerek ve bu ışığı dispersiyon veya ateş olarak adlandırılan renkli parıltılar olarak yansıtarak bir prizma görevi görür.

Renkli cama bakmak gibi, bir elmastaki renk, bir filtre görevi yaparak yayılan renk veya ateş spektrumunu azaltacaktır. Daha yüksek bir renk derecesine sahip bir elmas, yani daha az renge sahip olan bir renkli ateş gösterir.

GIA Elmasların Rengini Nasıl Değerlendirir

pirlanta-renk-skalası

GIA’nın yaptığı şey, pırlantanın renksizlik derecesini derecelendirmektir. Renksizlik derecesi, çıplak gözle ayırt etmek neredeyse imkansız olduğu için, karşılaştırma için usta taşlar kullanılır.

Ana taşlar, D’den Z’ye doğru bakan bir renkli kağıda bir sıra halinde yerleştirilir. Bir renk derecesi içinde küçük bir nitelik aralığı olabileceğinden, ana taşlar belirli bir derecenin en kötü olduğunu gösterir.

Daha sonra gemolog, pırlantayı iki elmas arasına yerleştirecek ve onu çevreleyen elmaslardan daha iyi veya daha kötü olup olmadığına bakacak ve buna göre o üzerinde elmasın bulunduğu noktaya ulaşana kadar onu yukarı ya da aşağı doğru hareket ettirecektir.

Sol ondan daha iyi ve sağdaki de daha kötüdür o yer renk notunu sağdaki elmas olarak işaretleyecektir. Karşılaştırma rengi etkilememek için özel nötr aydınlatma yapılır ve aynı zamanda birbirlerinin notlarının farkında olmayan bir kaç gemolog tarafından tekrarlanır.