elmas-netlik-derecesi

Elmas Takılar Günlük Kullanım İçin Uygun Mu

Elmas takılar doğru tercih yapıldığında günlük kullanıma uygundur. Fakat, karart ağırlığı bakımından elmas takıların günlük olarak kullanımı değilde özel gün ve davetlerde kullanılması daha doğru olur. Elmas takıların büyüklük ve ağırlıkları bakımından günlük kullanıma uygun olmamakla birlikte kullanan kişiyi olumsuz etkilemeye de neden olabilir.

Elmas takılar özellikleri bakımından günlük olarak tektaş elmas yüzük ve tektaş elmas kolye modelleri günlük kullanım için karat değerinin düşük olması bakımından kullanıma daha uygun olmaktadır. Bu nedenle de elmas takılar herhangi bir darbeye maruz kaldıklarında çizilmeleri söz konusu dahi değildir.

Elmas Takı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta Seçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Elmas takı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Sanıldığının aksine bakımlarının sıklık ile ve düzenli olarak yapılması gerekir. Diğer değerli taşlar gibi elmas takıların da yüzeyleri zaman zaman toz kapabilir ve kirlenme gibi bir durum söz konusu olabilir. Elmas takıları temizlerken son derece titiz davranmanız gerekmektedir.

Zamanla yağlanabilen elmas takıların bol köpüklü su içerisinde yumuşak bir fırça ile temizlenmelidir. Bu basit temizleme yönteminden hemen sonra da elmas takılarınızı bol su ile durulayıp yumuşak tüy bırakmayacak bir bez ile kurulamak gereklidir. Bu işlemin ise düzenli bir şekilde yapılması gereklidir.

Elmas takılarınızı diğer mücevherleriniz ile aynı yere bırakmamalısınız. Ayrı paketler içerisinde muhafaza edilmesi elmas takıların çizilmesini önlemektedir. Bu nedenle taşların birbirlerine sürtünmeleri önlenir ve mücevherlerinizi ilk günkü gibi parlak tutmanızı sağlar.

Elmas Takılarınızı Güvenilir Yerlerden Satın Almalısınız

Pırlanta Nedir? Oluşumu ve Tarihçesi

Mücevher satıcıları ve kuyumculardan satın alabileceğiniz elmas takıları almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, satıcı firmanın güvenilir olması ve satın alınacak olan elmas takıların sertifika belgelerinin mutlaka bulunuyor olmasıdır.

Satın aldığınız elmas takıları değiştirmek istediğinizde ya da iade edilmesi halinde satın aldığınız firmaya tekrar satabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, elmas takı almadan önce yeterli düzeyde bilgi birikimine sahip olmanız ve bir uzman eşliğinde elmas takı almanız hem sizin için hem de bütçeniz açısından daha doğru olacaktır.