elmas-derınlıgı

Elmasın Derinlik Yüzdesi ve Özellikleri

Tanınmış 4C’lerin dışında bir pırlantanın kalitesini ve görünümünü etkileyen bir çok özellik vardır ve bunlar elmas mücevher alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitimli bir satın alma işlemi yapabilmeniz için GIA derecelendirme süreçleri üzerinde etkisi olan bazı önemli elmas özelliklerine dair ek bilgiler topladık. Bunlar bir elmasın derinliği, lehçe ve flüoresan içerir.

Bir Elmasın Derinlik Yüzdesi

Bir elmasın derinliği yüzdesidir. Taşın derinliğinin en geniş noktasında çapı ile bölünmesiyle hesaplanır. Bir pırlantanın derinlik yüzdesi, görünüşünü bir dizi şekilde etkiler. Her şeyden önce, taşın parlaklığını etkiler. Elmas derinlik yüzdesi düşükse ışık daha yüksek bir derinlik yüzdesine sahip bir elması yansıtacağı kadar yansıtmaz ve daha az parlaklık kazanır.

İdeal elmas derinliği yüzdesi yüzde 58 ile yüzde 60 arasındadır. Tabiki bu bir elmasın parlaklığını etkileyen birkaç özellikten sadece bir tanesidir. Buna ek olarak, eğer boyut sizin için önemliyse, derin bir elmasın aynı karat ağırlığına sahip bir elmastan daha büyük görünebileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Bir Pırlantanın Lehçesi

elmas-ozellıgı

Bir elmasın cila değeri değerini etkilemese de görünüşünü büyük ölçüde etkileyebilir. Işığın taştan ne kadar iyi geçeceğini belirler ve böylece parlaklığı üzerinde doğrudan bir etki oluşturmaktadır. Bir elmasın en iyi lehçe seviyeleri iyi ve mükemmel olarak adlandırılır.

Aşırı derecede kötü olan zayıf dereceli pırlantalar, elmasların yüzeylerini aydınlatan Polonya çizgilerine sahiptir ve bunların içindeki ışık sırası ile azalır. Satın almadan önce elmasınızın düzgün bir şekilde parlatıldığından emin olun. Bir taşın parlaklığında derinlemesine bir cila yapılabilme farkı şaşırtıcıdır.

Bir Elmas Flüoresanı

Bir elmasın flüoresanı, taşın ultraviyole radyasyona maruz kaldığında sergilediği bir aydınlatma türüdür. Belirli bir flüoresan derecesi elmaslarda çok yaygındır ve orta seviyeli flüoresan Faint taşın görünümünü veya değerini etkilemez. Düzenli aydınlatma altında çıplak göz ile tespit etmek için düşük seviyeli flüoresan imkansızdır.

Bir flüoresan taşının mavimsi bir parlaklık yaydığı bir ultraviyole lambanın yardımı ile görülebilir. Bir taşın flüoresan seviyesi çok güçlü veya aşırı ise bulanık görülebilir. Bunun ile birlikte ilginç bir şekilde güçlü flüoresan renk oranı H veya daha düşük olan elmasların görünümünü iyileştirebilir.