elmas-olusumu

Elmasın Oluşumu Nasıl Olur?

Elmasların çoğu ticari madenlerde bulunu ve bunların depoları aslında Dünyanın mantosunun içinde oluşmuştur. Şiddetli bir volkanik patlama gibi bir olay meydana geldiğinde elmaslar dünya yüzeyine getirilir.

Elmaslar stabilite bölgesi denilen bir şeyde yaratılır. Bu bölge Dünyanın üst mantosunda bulunur. Elmasların oluşması için çok yüksek sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Ayrıca son derece yüksek basınç elmas formasyonu için dünyanın kabuğunun yaklaşık  kilometre altında bulunur.

Elmaslar sadece dünyanın mantosunda oluşmaz elmas oluşumunda en ilgi çekici olan da güneş sisteminin dış kısımlarındaki elmasların oluşumudur. Elmaslar sırası ile subsolidus ve supersolidus koşullarında harzburgitik ve lierzolitik eklojenik substratlarda büyürler.

Elmas Dayanımı ve Kimyası

elmas-dayanimi

Elmasın kimyasal formülü C’dir. Bu bilinen element olan karbonun kimyasal sembolüdür. Bunun ile birlikte grafit ve elmas arasında nasıl bir ayrım yapıldığını da bilmek gerekir. elmaslar doğal dünyada en konsantre saf karbon formudur.

Dünyadaki en güçlü mineral olan elmas dört valans elektrona sahiptir. Pırlantalarda bu dört elektronun her biri, bir karbon atomuna ait bir valans elektronu ile bir kovalent bağ oluşturur.

Elektroniklerin hepsi çok sıkı ve muntazam bir şekilde bağlandığından, toprak – elmas üzerindeki en zor minerali oluşturur. Özetlemek gerekirse, elmaslardaki karbon atomlarının aşırı sıkı oluşumu ve bağları, bu kadar güçlü olmasının nedenidir.

İnsan Yapımı Sentetik Elmaslar

Sentetik elmaslar, doğal bir elmasın geliştiği koşulları çoğaltan teknolojinin kullanımı ile büyür. İnsan yapımı elmaslar yaratmak için iki yöntem vardır, fakat bunlar eşit değildir.

İlk yöntem yüksek basınç, yüksek sıcaklık olarak adlandırılır. Bu yöntem, genel bir sayı kaleminde bulunana benzer bir grafit parçası kullanır. Grafit doğal koşulları taklit eden yoğun ısı ve basınç ile işlendiği makineye yerleştirilir.

Bu yöntem ile birkaç gün içinde bir elmas oluşturabilir, ancak süreç grafitin metal bir çözeltiyi eklemesi gerektiği için sonuç doğal bir elmas kadar saf olamamasıdır.