Elmasın Rengi Değerini Nasıl Belirler

Bir elmasın rengi, elmas sınıflandırma ve değerlendirme sadece bir yönü iyi bilinen 4C elmas ötesinde gider. Ancak, bu 4C en önemli olanıdır ve renk kesinlikle önemlidir. Renk skalasındaki her adım fiyatı düşürür. Azaltılabilecek bir sabit sayı veya yüzde yoktur ve oldukça da önemli olabilir.

Bununla birlikte, diğerlerinden daha anlamlı olan adımlar olduğunu ve eğitimli bir alıcının kesinlikle kendi avantajları ile kullanması gereken bir şey olduğunu not etmelisiniz.

Örneğin, D renkli elmastan E’ye doğru adım atmak hiç kimsenin söyleyemeyeceği bir şey için nişan yüzüğünde çok fazla para biriktirir. Bununla birlikte, K’den L’ye kadar olan renk aşağı inmek oldukça anlamsız olur ve fiyat farkı görülmektedir.

GIA Elmasların Renklerini Nasıl Değerlendiriyor?

pirlanta-özellikleri

GIA’nın yaptığı şey pırlantanın renksizlik derecesini değerlendirmektir. Renksizlik derecesini çıplak göz ile ayırt etmek neredeyse imkansız olduğundan karşılaştırma için usta taşlar kullanılmaktadır.

Ana taşlar D’den Z’ye doğru bakan bir renkli kağıda bir sıra halinde yerleştirilir. Bir renk derecesi içinde küçük bir netlik aralığı olabileceğinden ana taşlar belirli bir derecenin en kötü olduğunu gösterir.

Daha sonra gemolog konu pırlantayı iki elmas arasına yerleştirir ve onu çevreleyen pırlantalardan daha iyi veya daha kötü olup olmadığına bakar ve buna göre elmasın üzerindeki noktaya ulaşıncaya kadar onu yukarı veya aşağı doğru hareket ettirir.

Karşılaştırma rengi için özel nötr aydınlatma altında yapılır ve aynı zamanda birbirlerinin notlarının farkında olamayan birkaç gemolog tarafından tekrarlanır.

Elmasın Renk Skalası

Elmas renk skalası GIA tarafından yıllar önce icat edildi ve şu anda dünya çapında kullanılan lider standarttır. En iyi elmas renginin D notu verilmesinin ve bu konuda A’nın olmamasının nedeni, bu standardın oluşturulmasından önce A, B ve C olarak renk sınıflandırması da dahil olmak üzere başka metodolojilerin kullanılmasıydı.