diamond

En Özel Anlarınızın Sessiz Şahidi: Pırlanta

En özel anlarımızın sessiz şahidi elbette tahmin ettiğiniz üzere pırlantalardır. Özellikle bireyler için derin anlamlar ifade eden durumlarda yahut özel günlerde o anları daha değerli kılacak bir hediye olan pırlantalar konusunda dikkat etmeniz gereken bir takım durumlar bulunmaktadır.

Özellikle doğum yahut doğum günlerinde ve genellikle hayatını birleştirmek isteyen bireylerin sonsuzluk sembolü olarak nitelendirilen pırlantalar ile sizlerde en özel anlarınızı daha unutulmaz kılabailirsiniz. Ancak bahsetmemiz gereken bir konu vardır ki o da şudur: Pırlantalar hemen herkese ve her zaman alınabilecek bir hediye değildir. Bu neden ile pırlanta alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu hakkında bireylerin pek bilgisi olmamaktadır.

Sizlerde sevdiğiniz kadın ile hayatınızı birleştirirken bu sessiz şahitlerden yardım almak isterseniz öncesinde dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar konusunda hassas davranmalısınız. Peki bu unsurlar nelerdir? Gelin hep birlikte sizler için daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Pırlanta Alışverişlerinde Bilinmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

pirlanta

Pırlanta, bahsettiğimiz üzere sık yapılan bir alışveriş türü olmadığından bireyler çoğu zaman hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiğini bilemezler. Bu yazımızda sizlere bu anlamda yardımcı olmak isteriz. Şimdi bir pırlanta yüzük alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

İlk olarak pırlantaların barındırması gereken özellikleri söyleyerek söze başlamak isteriz. Pırlantalarda var olması gereken özellik 4C’dir. 4C denmesinin nedeni ise pırlantanın özelliklerinin İngilizce karşılıklarının C harfi ile başlamasıdır. Bunları kısaca söyleyecek olur isek;

  • Kesim (cut)
  • Renk (colour)
  • Karat (carat)
  • Berraklık (clarity)dir. Şimdi sizler için bu özellikleri biraz daha detaylı bir şekilde ele alalım.

evlilik yüzüğü

Clarity (Berraklık ): Her elmasın kendine ait karakteri bulunmaktadır. Elması kendine has yapanlar ise kristalleşme sürecinde içinde içerisine karışan maddeler olmaktadır. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu izler aynı zamanda pırlantalarınızın doğallığını göstermektedir. Bahsi geçen bu izler ne kadar az olur ise pırlantalarınızın parlaklığı da o denli fazla olacaktır. Günümüzde her ne kadar doğal izi olmayan pırlantaları bulmak zor olsa da kusursuz bir görüntüye sahip pırlantaları almak bu süreçte daha sağlıklı olacaktır.

Colour (Renk) : Her ne kadar renksiz gibi görünen pırlantalar olsa da aslında her biri kendi içerisinde ayrı ayrı renklere tabidir. Sizlerin fark edemediği renk tonları olmaktadır. Pırlanta’nın İngilizce karşılığı diamond’dur ve D harfi ile başladığı için pırlanta bileklik renk skalası da D harfi ile başlamaktadır. Esas pırlantalar şeffaf renklidir ve skalanın istediğiniz renginden edinebilirsiniz. Skala D harfinden başlayıp Z harfine kadar devam etmektedir. Şeffaf renkten başlayıp sarı ve sonra kahverengine doğru ilerleyen renk skalası’ndan istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz. Bize kalırsa tercihlerinizi D ile başlayıp G ye kadar olmalıdır.

Carat (Karat) : Pırlantanın ağırlığının ölçüldüğü birim karattır ve karat eski mücevher tüccarlarının pırlantalarının tartmak için kullanmış oldukları ‘carob’ adı verilen keçiboynuzu tohumundan ileri gelmektedir. Sizlerde alacağınız pırlantaların istediğiniz karat ağırlığında olmasına özen gösteriniz.

kadin

Cut (Kesim) : Pırlantaların üzerinde insan elinin değdiği tek özellik kesim de kendini göstermektedir. Pırlantaların göz alıcı ışıltısı kesimin ustalığına bağlıdır. Ustanın kesim esnasında gösterdiği hassasiyet, ışığı kırma ile yansıtma oranını belirlemektedir. Sizlerde pırlantaların bu özelliklerini bilerek alışverişlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Bahsi geçen bu özelliklerin üzerine 4C ye + 1 olarak konuşulan bir özellikten daha bahsetmek isteriz. +1 olarak nitelendirilen özellik sertifikadır. Pırlanta gerdanlık alışverişlerinde sertifika olmasına mutlaka özen göstermelisiniz.  Sertifikalarınızın uluslararası geçerliliği olduğu takdirde pırlantalarınızı satışa çıkarmak isterseniz değerinden bir kaybetmeyeceğini görebilirsiniz. Sonsuz zarafet içinde ışıl ışıl sürdüreceğiniz bir ömür dileği ile.