Gönül Bağını Kuvvetlendiren En Özel Aksesuar: Alyans

Alyansların evlilik sonrası takıldığını bilmeyen yoktur herhalde. Peki, ya alyansların tarihi hakkında bilginiz var mıydı? Biz bu konuda sizler için küçük çaplı bir araştırma yaptık ve alyanslar hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgileri sizler için derledik. Evlilik sonrası kullanmaya başladığınız ve aşkın bir simgesi haline gelen alyanslar ilk olarak sekiz yüz altmış yılında papa 1. Nikolas tarafından evlenmeyi isteyen tarafından takılması zorunlu olan bir aksesuar olarak hayatımıza girmiştir.

alyans takmak evlilik

Bu alyansların altın olmasının asıl nedeni olarak gösterilen ise; evliliğin bir fedakarlık istediği ve bu neden ile alyansların altın olması gerektiği düşüncesidir.  Alyans takılan parmaklar ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Örnek verecek olur isek Yahudiler alyans parmağı olarak işaret parmağını kullanıyırlar iken Hintliler baş parmaklarına takmaktadırlar. Bu dönem içerisinde ise Yunanlılar aşk damarının sondan bir önce ki yani günümüzde yüzük parmağı olarak bilinen parmaktan geçtiğini dile getirmişlerdir. Bu duyum gün geçtikçe yayılmaya başlanmış ve günümüzde de yüzük parmağı olarak tercih edilen parmak sol elin sondan bir önceki parmağı olmuştur. Şimdi ise sizlere alyanslar ve yüzükler hakkında bilmediklerinizden bahsedelim.

Alyanslar Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

İlk defa Mısırlılar tarafından kullanılmaya başlanan alyanslar, o dönemde aşk damarının geçtiği parmak olan sol elin dördüncü parmağına takılmaları ile keşfedilmiştir.  Bu alyansların halka şeklinde kullanılmasının nedeni ise sonsuzluğu simgelediğindendir. Peki, bu halkanın içinin neden boş olduğunu daha önce düşünmüş müydünüz? Bu yuvarlağın içinin boş olmasının asıl nedeni bilinen ve bilinmeyenlere açılan kapı olduğunun düşünülmesidir.

Eski zamanlarda değersiz metallerce yapılan alyanslar zaman içerisinde altın gibi değerli madenlerce yapılmaya başlanmıştır. Antik roma dönemlerinde erkekler, kadınlara duyduğu aşk ve gücün ve simgesi olarak demir alyans kullanmaktaydılar. Altın madenine geçiş ise İrlandalılar sayesinde olmuştur. Altından başka bir maddenin kullanılması halinde o evli çifte uğursuzluk geleceği düşüncesi yayılmış durmuş. Yüzüğün parmağa oturması da eski zamanlarda hayli önemli imiş. Çok bol olduğu takdirde ilişki de gevşeklik, tam oturur ise de yoğun bir kıskançlık yaşandığı görüşü varmış. Günümüzde alyanslar yine yoğun bir şekilde kullanılmakta fakat evlilik teklifleri esnasında pırlanta tektaş yüzükten yardım alınmaktadır. Sizlerde alyanslar ve pırlanta yüzük, tektaş pırlanta ile  pırlanta gerdanlıklar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemizi takipte kalabilirsiniz.