Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle gelin adayları geleneksel takılardan çok tektaş yüzüklerden setlere kadar pırlantayı tercih etmektedirler. Peki gerçek bir pırlantanın kalitesi nasıl anlaşılmaktadır?

Gösterişli mücevherleri satın aldığınızda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Şimdi bu yazımızda sizlere pırlantalar hakkında kısada olsa bilgi vereceğiz.

Dünyada son on beş yılda düğün takılarında büyük değişiklikler oldu. Eski dönemde sıklıkla düğünlerde düz altın ve geleneksel takılar tercih edilirken, günümüzde gelin adayları seçimlerini hızlı bir şekilde pırlantaya doğru değiştirmeye başladılar.

Bu süreç içerisinde özellikle tektaş yüzükler bir fenomen haline dönüştü ve kadınların günlük kullanımları haline geldi. Artık geleneksel altın takılardan ziyade gelin takılarında pırlanta modelleri tercih edilmektedir.

Artık altın takılardan ziyade gelin adaylarının en ihtişamlı tamamlayıcıları gerdanlık, bileklik ve küpelerden oluşan pırlanta setler olacaktır. İncili olan takıları da tercih eden gelin adayları incinin klasik zarafetini de mutlaka kullanmak isteyeceklerdir.

Pırlanta Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

pirlanta-taki

Pırlanta satın almadan önce birkaç püf noktasını bilmeniz daha keyifli bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle ilk olarak pırlantanın standart 4C kuralına dikkat etmeniz gerekir. Yani sırası ile renk, berraklık, karat ve kesimdir.

Çoğunlukla pırlantaların neredeyse tamamı renksiz gibi görünür. Fakat aralarında mutlaka ton farkı bulunmaktadır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar da değerlidir.

Pırlantalarda renk “diamond” kelimesinin baş harfi olan D’den başlayarak Z’ye kadar sınıflandırılmaktadır. Pırlantalar doğal bir taş olduklarından dolayı her bir taşın kendine has özellikleri vardır.

Bu nedenle pırlanta satın alma işleminden önce ilk olarak yapmanız gereken tek şey pırlantaların 4C özelliklerini iyi bilmek gereklidir.