pirlanta secimi nasıl yapılmalı

Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Özel gün ya da düğün öncesi takı alışverişlerinizde pırlantalar hakkında bilgi sahibi olmanız sizlerin yararına olacaktır. Çoğunlukla bu konularda kadınlar erkeklerden daha meraklı ve bilgili olmuşlardır.

İlk olarak pırlantaların ne olup olmadıklarını belirlemeniz gerekir. Elmaslar yer altında yüksek basınç ve ısı ile oluşan madenlerdir. Bunu neredeyse hepimiz bilmekteyiz.

Pırlantalar ise, elmasların işlenmiş ve kesilmiş halidir. Pırlanta almadan önce seçimine karar vermekle birlikte onu sadece bir takı olarak değil aynı zamanda uzun yıllar saklayabileceğiniz bir değerli mücevher gibi düşünmelisiniz.

Pırlanta alışverişini her yerde yapmamanız gereklidir. Güvenilir bir kuyumcu ya da siteden alışveriş alışveriş yaparak çıkacak ufak sorunlara dahi rastlamazsınız.

Pırlanta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

pirlanta secimi nasil yapılmalı

Pırlanta seçimi yapmadan önce ilk olarak ışığa tutmanız ve renklerin dışarı yansıyıp yansımadığını elmasların doğal parıltısının yansıması gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Bir pırlanta seçimi yapmadan önce mutlaka kuyumcunuz dan bütün kesim ve şekilleri göstermesini isteyebilirsiniz. Sonrasında ise tüm modelleri deneyerek sizin tarzınıza uygun olan modeli tercih edebilirsiniz.

Pırlanta ağırlığını ifade eden en önemli özelliklerden biride karat ağırlığıdır. Dolayısı ile pırlantaların fiyatlarının belirlenmesi de karat ağırlığına bağlıdır.

Takı alışverişi yapılacağı zaman pırlantaların montürü be montür rengi dikkate alınmalıdır. Çünkü montür rengi pırlanta rengini de etkilemektedir.

Pırlanta takılarını takarak deneyebilir ya da güvenilir sitelerden alışverişinizi yapabilirsiniz. Böylelikle tercih edilen pırlantalar genellikle beyaz tonlarda olmalıdır. Çünkü doğada nadir bulunduğundan değeri daha fazla olacaktır.

Son olarak pırlantaların berraklık skalasıdır. Bütün taşlara bakmalı ve denemeniz gerekir. Genellikle bazı lekeler montür altında saklanabilir ve buda pırlantaların güzelliğini azalttığı gibi değerini de düşürmektedir.

Pırlantaların değerini belirleyen en önemli kriter ise, pırlanta taşının içinde oluşan izlerin az ya da çok oluşudur. Pırlanta içindeki izler az ise bu onun daha çok değerli olduğunu gösterir.

Bu izlerin belirlenmesi ise bir uzman tarafından taşı bir büyüteç yardımı ile on defa büyüterek yapılmalıdır. Böylelikle pırlantaların değeri daha kolay ortaya çıkacaktır.