pırlanta renk skalası

Pırlanta Seçimlerinde En Etkili Özellik: Renk Skalası

Pırlantalarınızın birçoğu renksiz gibi görülüyor olsa daaralarında belirli belirsiz renk – ton farklılıkları bulunmaktadır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerli kabul edilmektedir. Pırlanta renk slakası GIA yani Amerikan Gemoloji Enstitüsü tarafından D ile Z aralığında ton farkına ayrılmıştır. GIA tarafından sınıflandırılan bu skala, tüm dünya’da pırlantalar için renk standartı olarak kabul edilmiştir.

pırlanta yüzük

Bir pırlantanın rengi kimyasal kirlilikleri ile belirlenmektedir. Bunun yanı sıra ise taşın yapısal kusurları da pırlantanın rengini etkileyen etmenlerin başında gelmektedir. Pırlantalar, karbon atomlarından milyonlarca yıl içinde oluşmaktadır. Pırlanta renk skalası pırlantanın renksizliğini yani beyazlığını ifade etmek için kullanılmaktadır. Tonlar her ne kadar birbirine yakın gibi görülseler de farklılıklar D ile Z arasında netleştirilmiştir. Pırlanta renk skalasının D harfi ile başlamasının asıl nedeni ise pırlantanın İngilizce karşılığının ‘Diamond’ olmasından ileri gelmektedir. Diamond pırlanta demektir ve bu neden ile renk skalası bu harf ile başlamaktadır. Sizlerde az sonra bahsedeceğimiz skalaya göre pırlanta yüzük ve pırlanta gerdanlık seçimlerinde bulunabilirsiniz. Şimdi sizlere pırlanta renk skalası hakkında biraz daha detaylı bilgiler sunalım.

Pırlanta Renk Skalası

skala

Pırlanta renk skalasının neden D harfi ile başladığından az evvel bahsetmiştik. Şayet bu skalada yer alan harflerin özellikleri hakkına bilgi almak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

D renk: Tamamen renksiz olup bu kategoriye giren pırlantalar ekstra beyaz sınıfındadırlar. Olabildiğince zor bulunan D renk pırlantalar en iyiyi isteyen müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Maddiyat açısından diğerlerine nazaran daha maliyetlidir.

E –F renk: Bu grupta renksiz olup ekstra beyaz grubunda yer almaktadır. Fakat ancak taş bilimciler yani gemologlar tarafından tespit edilebilen rekleri taşırlar. Nadir bulunmak ile birlikte hem iyi kalite hem de uygun fiyat isteyenler tarafından tercih edilebilir.

G-J renk: Beyaz kategorisinde yer alan bu pırlanta çeşitleri kendinden daha açık renk beyaz olanlar ile yan yana gelmedikçe farkı tespit edilememektedir. Kalite olarak iyi olmak ile birlikte F grubuna kadar olan pırlanta fiyatlarına göre daha cazip fiyatlıdırlar.

K-M renk: renksiz pırlantaların sonunda yer alan bu grup çıplak göz ile rahatlık ile fark edilen bir ton farkı taşımaktadır.Fiyat olarak ise daha uygundur.

N-Z renk: N-R renk pırlantalar çok açık renge sahip sarı pırlantalardır. Küçük boy pırlantalarda dahi belirgin renk taşımaktadırlar. Üstte sayılan kategorilere göre daha uygun yani hesaplıdır. Son olarak S-Z renk pırlantalar pek tercih edilmeyen pırlanta grubundandır. En uygun fiyatlı pırlanta istiyor iseniz bu renk grubu tam size göredir.

Sizlerde bahsetmiş olduğumuz pırlanta renk skalası özelliklerine göre pırlanta tercihlerinizi yapabilir ve ışıl ışıl bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Işıltınızın her daim devam etmesi dileği ile.