pirlanta

Pırlanta Üreten Ülkeler

İnsan sadece mücevherler bağlamında elmaslar ile tanınırken en zor maddesi de moda dünyasının dışında iyi uygulamalara sahiptir. Aslında kıyılmış elmasların yüzde 80’i taş kullanımı için uygun değildir. Endüstriyel elmaslar olarak adlandırılan bu taşlar süper dayanıklı kesme aletleri ve aşındırıcı oluşturmak için kullanılır ve elmas ticaretinin çoğunluğunu temsil eder. Bu elmaslar için pırlantalar büyük ölçüde asfalt ve diğer sert yüzeyler aracılığı ile dilimleme gerektiren altyapı projeleri nedeni ile ABD’de ve dünyada yükseliyor.

Sentetik Pırlantalar

Elmas mücevher satın alan insanlar genellikle sentetik elmaslar üzerinde doğal elmasları tercih ederler, ancak bu endüstriyel elmaslar için geçerli değildir aslında ABD’de, endüstriyel elmas pazarının yüzde 98’i sentetik tir ve dünya genelinde bu oran yüzde 99’a yükselmektedir. Sentetik endüstriyel elmaslar, kısmen, doğal endüstriyel elmasları üretmekten çok daha ucuza üretilmeleri nedeniyle tercih edilir. Ayrıca, sentetik endüstriyel elmasların kalitesi, şirketlerin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kolayca düzeltilebilir.

Çin, en sentetik endüstriyel elmasları üretiyor ve ABD Jeoloji Anketinin endüstriyel elmaslar hakkındaki en son raporuna göre geçen yıl 4 milyar karata kadar çıktı. ABD aynı zamanda önemli bir tüketicinin yanı sıra sentetik endüstriyel elmasların da büyük bir üreticisidir. Sonuç olarak yaklaşık 15 ülke sentetik endüstriyel elmas üretme kabiliyetine sahiptir.

Doğal Endüstriyel Elmas

Endüstriyel elmas ticaret merkezlerinin büyük çoğunluğu sentetik elmaslar üzerinde doğal elmaslar yer tutar. Burada bahsedilen ABD Jeolojik Araştırma raporundan elde edilen istatistikleri kullanarak 2016’nın en iyi beş doğal elmas üretici ülkeleri bulunmaktadır.

Rusya Mayın Üretimi 18 Milyon Karat: Rusya’nın doğal sanayi elmas üretimi 2016 yılında 18 milyon karatta kaldı. Heyecan 2012 yılında ülkenin bilinen rezervlerinden daha fazla trilyonlarca karat içerdiği söylenen kraterinin keşfini ortaya koyması ile Rus elmas sahasını vurdu. Keşif doğal endüstriyel elmaslar ile ilgilenenler için dikkat çekicidir, çünkü kraterdeki taşların özellikle endüstriyel kullanım için özellikle zor ve ideal olduğu sentetik seçeneklerden daha az çekici olabileceğine dikkat çeker.

Avustralya 13 Milyon Karat: Avustralya’nın doğal endüstriyel elmas üretimi de 2016 yılında yatay olarak devam etti ve 13 milyon karat oldu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DRC) üretimin azalması, Avustralya’nın dünyanın ikinci en büyük taş üreticisi olmasını sağladı. Ülkenin doğal endüstriyel elmasların önemli bir üreticisi olması şaşırtıcı değil Avustralya’nın elmas üretimi, endüstriyel uygulamalara çok uygun olan düşük kaliteli elmaslara karşı ağırlıklı olarak ağırlıklıdır. Ülkede hem mücevher kalitesi hem de endüstriyel doğal elmasların önemli bir kaynağıdır.

elmas

Kinshasa 11 Milyon Karat: DRC’nin doğal endüstriyel elmas üretimi, 2016 yılında bir önceki yıla göre 13 milyon karattan 11 milyon karara düştü. Bu taşların önemli bir üreticisi olmasının yanı sıra, ülke ayrıca 150 milyon karatında ikinci en büyük rezervleri elinde bulundurmaktadır. Bununla birlikte, DRC’nin inanılmaz mineral zenginliklerinin bir bedeli var ülke aynı zamanda yaygın yolsuzluğa ve siyasi kargaşaya, “çatışma mineralleri” terimini doğuran sorunlara da ev sahipliği yapıyor. Basitçe, DRC’nin elmas üretiminin çoğu isyancılara aittir. Emek veya insan hakları için küresel standartlara uymayan mayınlar. Bu madenlerdeki işçiler köle gibi muamele görür ve orada üretilen elmaslarla getirilen para, daha fazla isyancı eylemleri finanse etmek için kullanılır.

Bostvana 6 Milyon Karat: Bostvana doğal elmas üretimini 2016 yılında 6 milyon karat’ta sabit tuttuğunu gördü. Ülke ekonomisi, elmas ticaretine muazzam bir şekilde bağımlıdır ve geçmişte Bostvana elmaslarından yarar sağlamış olurken şimdi de mücevher kalitesinde elmas alanındaki durgunluk nedeni ile acı çekmeye başlamıştır. Bu amaç ile Afrika milleti pırlanta ticaretinden uzaklaşmaya çalışmıştır.

Güney Afrika 4 Milyon Karat: 2016 yılında, Güney Afrika’nın doğal endüstriyel elmas üretimi, bir önceki yıl 1 milyon karattan 4 milyon karara çıktı. 1871’de De Beers madeni ve Kimberly madeni ülkede keşfedildi. İkincisi, yaklaşık bir asırdır dünyanın en zengin madeniydi ve bugün Anglo American tarafından sahip olunan De Beers şirketi  , dünyanın en büyük elmas üreticisidir.