Pırlanta Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Özel günlerde hediye edilen pırlanta yüzük kadınlar için en çok beğenilen takılar arasında yer almaktadır. Gösterişli şık ve zarif bir hediye arayanlar için pırlanta yüzük en ideal aksesuar olmuştur. Fakat bunun için öncelikle yüzük seçerken bütün detaylara dikkat edilmeli ve güvenilir bir alışveriş için detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak gerekir.

Pırlanta yüzük denildiği zaman kadınların aklına gelen ilk kategori tektaş olmuştur. En çok tercih edilen yüzük modeli ise pırlanta tektaş yüzük olmuştur. Sonrasında ise üçtaş ve beştaş yüzükler tercih edilmektedir. Fakat bu modeller arasında tercih yapmadan önce ilk olarak kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalite ile birlikte şıklık da kendini gösterecektir.

Pırlanta Yüzük Alırken Sertifikalı Ürün Almalısınız

İlk olarak pırlanta tektaş alırken dikkat edeceğiniz şey sertifika olmalıdır. Bu sayede doğru bir adresten alışveriş yapmış olacaksınız. Aldığınız ürünün güvenli olması için sertifikalı olması önemlidir. Sertifika sayesinde en ufak bir sorunda rahatlıkla çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Gerçek bir pırlanta aldığınızdan emin olabilmenizin tek güvencesi sertifika olacağından, tektaş alırken satıcıların sizi kandırmaları söz konusu dahi olmayacaktır. Pırlantalar hakkında bir bilginiz olduğundan dolayı almış olduğunuz tektaş pırlanta verdiğiniz ücrete değecektir ve sizde bu sayede güven elde edeceksiniz.

Pırlanta Yüzük Alırken Renk Kontrolü Önemlidir

Dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biride pırlanta tektaş alırken taşın rengini kontrol etmektir. Aldığınız pırlantanın değerini belirlemek için renk konusu da son derece önemlidir. Pırlantalarda en önemli renk skalası D’den Z’ye doğru ilerlemesidir. D kategorisi ise en değerli renksiz ve beyaz olarak adlandırılan kategoridir.

Bu nedenle alacağınız pırlanta tektaş yüzük hangi kategoriye ait ise ona göre bir değere sahip olacaktır. Her zaman rengi net beyaz olan ya da şeffaf yüzükleri tercih etmek doğru bir karar olacaktır. Pırlanta taşının Z’ye doğru ilerlemesi ile rengi sarıya doğru tonunu değiştirmektedir.

pirlanta-yüzük-modelleri

Pırlanta Yüzüklerin Kesimi Kontrol Edilmeli

Pırlanta alışverişi yaparken kendi zevkinize göre pırlanta seçiminde bulunmak en doğru karar olacaktır. Fazlası ile geniş bir yelpazeye sahip olan kesimde en çok tercih edilen yüzük kesimi yuvarlak kesim pırlanta olmuştur. Genellikle tek taş yüzüklerde tercih edilse de üçtaş ve beştaş yüzüklerde de sıklıkla kullanılan bir kesimdir.

Bunun dışında oval, prenses, marquise, yastık ve daha bir çok kesim tarzı bulunmaktadır. Kesimin yüzük için önemli olmasının nedeni ise değerinin ciddi değişikliklere neden olmasıdır. Yuvarlak kesim herkesin tarzına ve zevkine hitap ettiğinden daha değerlidir.

Pırlanta Yüzük Almadan Önce Berraklığın Kontrol Edilmesi

Birkaç detay bulunan pırlanta alışverişinde yüzük almayı düşünüyor iseniz yüzüğün üzerindeki taşın nasıl göründüğünü kontrol etmek gerekir. Bunu yapmadan önce pırlanta berraklığı hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir. Yüzüğün üzerinde bulunan hasar ve yıpranmışlık berraklığın göstergesidir.

Berraklık skalası genellikle J ve I arasında değerlendirilmektedir. Bu sayede pırlantanın ne derece hasarlı olduğu ortaya çıkacaktır. Tektaş, üçtaş ya da beştaş hiç fark etmez önemli olan tüm aksesuarların berraklığını kontrol edebilmektir.