Tektaş Pırlantanın Tarihçesi ve Anlamı

Tektaş Pırlantanın Tarihçesi ve Anlamı

Bir tektaş pırlanta gerçekten seni seviyorum diyen bir taştır. Bunun nedeni taşın derin, sonsuz aşkın sembolü olduğu ve dünyanın en zorlu maddesi olan elmastan yapıldığı için nisan ayının doğum yıldızı sembolüdür.  Tektaş pırlanta her kadının evlilik teklifi alırken beklediği takıdır.

Tektaş pırlantanın tarihçesi

İlk evlilik alyansı mısırlılar tarafından takılmıştır. Mısırlılar yüzük parmağına taktıkları halkaların evliliğin bir simgesi olduğuna ve yüzük takılan parmağın damadan kalbe ulaştığına inanmaktadırlar. Beraberliğin simgesi olarak nitelendirilen yüzükleri eski roma imparatorluğu evlilik teklifinde kullanmışlar. İlk bilinen tektaş 15. yüzyılda Avusturya arşidükü tarafından evlilik teklifi için verilen tek taştır. Son dönemlerde herkes tarafından talep edilen tektaş pırlantalar eski zamanda sadece zenginlerin ulaşabileceği çok pahalı bir taştı. Fakat şimdilerde artık bir gelenek haline gelmiştir.

Tektaş pırlanta alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bunun bir simge olduğunu unutmamak gerekir, sevdiğiniz insandan size küçük bir hediye ve onu onur’e etmek için ilk evlilik teklifi anını unutulmaz kılmak için alındığını unutmamak gerekir. Öncelikle manevi değerine baktığımız tek taşın kalitesi ikinci plandadır. En önemli kalite unsuru renk olan taşın büyüklüğüne bakıp kaliteden asla vazgeçmemeniz gerekir. En önemli unsurlardan biri de renktir. Aslında renk en kolay ayırt edilecek unsur olsa dahi taşın parlaklığı kesiminin düzgün boyutunu ise ufak olamamasına dikkat etmeniz gerekir.

Tektaş alırken mutlaka kalite özelliklerinin yazılmasını ve sertifikasının istenmesi beyan edilmeli ve fiyat analizi için diğer firmaların ürünleri ile karşılaştırılmalıdır. Pırlanta taşının takıldığı montür yani altın bölümünün çok ince olmamasına ve yüzeyinin pürüzsüz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Taşın takıldığı tırnağın ince olması gerekir düz ve orantılı bir şekilde takılmasına özen gösterilmelidir. Son olarak yüzük ölçüsünün dar yada geniş oluşu değil önemli olan yüzüğün parmağınıza takıldıktan sonra ki rahatlığı ve parmağınızdan düşmemesidir.