elmas

Yuvarlak Kesim Elmasların İdeal Derinlik ve Tablosu

Bir nişan yüzüğü, yıl dönümü kolyesi ya da mezuniyet törenini kutlamak için bir çift elmas küpe almayı planlıyor iseniz göz önünde bulundurmanız gereken şeyden çok daha fazlası vardır. Elmaslar çok detaylı teknik özelliklerde kesilir ve doğru kesim nefes kesen bir taş ile cansız bir taş arasındaki tüm farkı yaratabilir.

Derinlik ve Tablo Nedir?

pirlanta

Daha öncede belirttiğimiz gibi yuvarlak kesim elmaslar çok özeldir. Tablo en üst yüzeyde bulunan elmasların en büyük fasetinin adıdır, çünkü masa gibi düzdür. Tablolar yüzde olarak ölçülür tablonun genişliğini elmasın toplam genişliğine bölerek, tablo yüzdesini bulabilirsiniz. Bu yüzdeler çeşitli karat boyutlarında elmaslardan faydalanır.

Her boyutta ideal kesimi bulabileceksiniz. Aslında yüzde 50 ile 69 arasında bir elmas kesimi kabul edilebilir. Bununla birlikte en ideal masa yüzdeleri yüzde 60 ile 54 arasındadır. Bu orandaki tablo küçük fasetleri yansıtmak ve maksimum ateş ve parlaklık için ideal açılara çarpmaz.

Derinlik önemli bir özelliktir, hem kesim kalitesi hem de gösterişli bir elmas isteyenler için biraz daha büyük görünür. En basit anlamı ile derinlik tabladan pırlantanın kültüre veya noktaya olan uzaklığıdır. Kesim kalitesi açısından derinlik tartışılırken tablo gibi yüzdeler ile açıklanır. Derinlik yüzdesini bulmak için elmasın fiziksel derinlik ölçümü genişliğine göre bölünür.

Ayrıca derinlik belirli bir aralıkta kabul edilebilir, yüzde 56,5 ile yüzde 65 arasında herhangi bir değer iyi kabul edilir. Bununla birlikte ideal derinlik yüzde 62,9 ile yüzde 59,5 arasındadır. Bizim içinde bir elmasın en büyük boyutunu elde etmek için, derinlik taşın ağırlığının bulunduğu yer bakımından önemlidir. Bu nedenle bazı kişiler ideal aralığın alt ucunda kalmayı tercih ediyor ve yüzde 59 ile 60 arasında derinlik yüzdeleri arıyorlar.

Yuvarlak Elmas Tarihi

elmas-taki

Yuvarlak kesim pırlanta bugün mevcut olan en popüler şekillerden biridir. Aslında, yuvarlak kesim dünya çapında satılan tüm elmasların yaklaşık yüzde 75’ini oluşturmaktadır. Aynı zamanda en eski elmas şekillerinden biridir  1800’lü yıllardaki bruting makinesinin icadı, elmasın dairesel hale getirilmesini kolaylaştırdı ve yuvarlak şekli popülerlik kazandı. Eski Avrupa modern bir Yuvarlak Pırlantaya dönüşürken, temel düşünce yüzlerce yıldır değişmedi.

Pırlantanın ya da alt kısmının 58 kısmı, pırlantanın her bir elmas şeklinin en çok yönleri için listeye girer. Bu, taşın ışıl ışıl ışıldamasına neden olur ve olağanüstü ateş ve parlaklık verir. Bu nedenlerden dolayı, yuvarlak kesim bir elmas, herhangi bir takı parçasını vurgulamak için mükemmel bir seçim yapar. Ve bizim ip uçlarımızla, mevcut en güzel yuvarlak kesim elmasını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.