Zümrüt Takı Modelleri ve Zümrüt Taşı

Zümrüt taşı değerli taşlar arasında özel bir yere sahiptir. Pırlantadan sonra mücevherler arasında kullanılan en değerli taş zümrüt diyebiliriz. Takı üretimlerinde çoğunlukla zümrüt taşı pırlantalar ile birlikte kullanılmaktadır. Kolye, küpe ve yüzük gibi takılar dışında bileklikler de ve gerdanlıklar da kullanılan zümrüt kadınların en sevdiği değerli taş arasında yerini almıştır.

Gümüş ve altın takılarda da kullanılan zümrüt taşı kalite ve değer bakımından da düşük olduğundan sentetik taşlar ile birlikte kullanılmaktadır. Peki zümrüt taşını daha yakından tanımak ister misiniz? Yeşilin en özel ve güzel tonlarında bulunan zümrüt hakkında bilmeniz gerekenleri bir kaç başlık altında inceleyelim.

Zümrüt Nasıl Bir Taştır?

Birçok kültürde zenginliğin simgesi olan zümrüt eşsiz rengi ile herkeste hayranlık uyandıracak bir taştır. Toplumumuzda en çok tercih edilen renkteki taştır. Göz alcı güzelliğe sahip zümrüt taşı en değerli taşlardan biridir.

Zümrüt taşı parlak yeşil renginin yanı sıra sarıya ve karanlık yeşil rengine çalın bir renklere de sahiptir. Nadiren kusursuz olan zümrüt içerisinde yoğun iz ve damgalar bırakır.

Bu nedenle kusurlarının gizlenmesi ve renginin canlanması için yağlanması gerekmektedir. Son zamanlarda en iyi zümrüt Kolombiya da çıkmaktadır. Bunun dışında Güney Afrika, Hindistan, Avusturya ve benzeri ülkelerde de zümrüt kaynakları bulunmaktadır.

zümrüt-tasi-ve-pirlanta

Gerçek Zümrüt’ü Nasıl Anlarız

Laboratuvar ortamlarında üretilen zümrütlerin gerçek olduklarını anlamak için bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında taşın kendine özgü kirliliğinin bulunması yani içerisinde izlerin barınmasıdır.

Diğer değerli taşlara nazaran zümrütler deki iz ve damarlar daha yoğun olmaktadır. Ayrıca yeşilin kendine özgü tonu da taşın her alanında aynı değildir. Taşınızın şeffaf oluşu ve renk dağılımı homojen ise kesinlikle şüphe ile bakmalısınız.

Zümrüt Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırılgan yapıya sahip olan zümrütleri sert darbelerden korumak gereklidir. Aksi halde üzerinde ki çizikler ve kırıklar meydan gelebilir. Zümrüt’ün yüzeyinde bulunan pürüzlerin giderilmesi için ara ara bitkisel yağlar ile ince bir tabaka şeklinde yağlanmalıdır.

Kullanmadığınız zamanlarda ise diğer takılarınız ile temas etmemesi için ayrı bir yerde saklamalısınız. Mücevher üreticilerinin sıklıkla kullandığı zümrüt genellikle kolye, küpe, gerdanlık ve yüzük gibi takılarda kullanılmaktadır.